Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Czas Komiksu. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Czas Komiksu. Pokaż wszystkie posty

czerwca 27, 2026

Czas Komiksu - zaproszenie do współpracy

Wydawca antologii komiksowej Czas Komiksu (Waldemar Jeziorski) zaprasza do współpracy wszystkich chętnych twórców, którzy rysują komiksy codziennie, albo od święta :) Właśnie pojawia się przed nimi szansa pokazania swojej pracy w jubileuszowej publikacji. Niestety, reaktywacja zasłużonej antologii wymaga sporych środków. Na które edytor z trudem może sobie pozwolić. Dlatego wszyscy współpracownicy projektu na razie pracują pro bono. To samo dotyczy autorów publikowanych historii obrazkowych. Oczywiście wydawca zapewnia twórcom egzemplarze autorskie publikacji oraz promocję. A ja chętnie pomogę w stworzeniu specjalnej witryny, wizytówki w sieci. Ale to wszystko na co obecnie jest nas stać :(

rysunek promujący organizowane przeze mnie onegdaj Targi Komiksu (w połowie lat .90)
autor - Tomek Piorunowski

Poniżej zamieszczam warunki początkowej współpracy, która w przyszłości może rozwinąć się do pełnego wymiaru.

Autor może przysłać tylko jedną pracę komiksową. Technika wykonania jest dowolna. Lecz przyjmujemy tylko cyfrowe (zeskanowane) wersje w popularnym formacie graficznym (JPG, PNG, TIF…). Cała opowieść winna być fabularnie zamknięta w objętości: od jednej do dziesięciu stron (w układzie pionowym). Przybliżona rozdzielczość pojedynczej planszy powinna wynosić około 3500x2400pikseli (dla koloru CMYK, lub w skali szarości), albo 7000x4800 (dla czarno/białego rysunku kreskowego).

Gotowe prace muszą zostać przesłane do dnia 30 lipca 2026, na adres: waldemarjeziorski1@gmail.com

Ważne! Do komiksowych plansz winien być dodany zwykły plik tekstowy (.txt) z danymi autora (bądź autorów: imię, nazwisko, ewentualnie pseudonim, adres i telefon) oraz zawierać formułkę: „Zgadzam się nieodpłatnie na jednokrotną publikację swojej pracy (tytuł lub bez tytułu) w antologii Czas Komiksu, w wersji analogowej i cyfrowej. Jako autor pracy, posiadam wszelkie prawa do decydowania o jej publikacji”.

Tekst został napisany człowiekiem. Grafikę wykonał inny człowiek :)

czerwca 26, 2026

Czas Komiksu - konkurs czy zaproszenie?

Odkąd kilka lat temu Mamut zlikwidował „konkurs na krótką formę komiksową”, dla nowych twórców, zauroczonych potencjałem literatury obrazkowej, zniknęła możliwość sprawdzenia własnego potencjału w konfrontacji z innymi autorami. Bowiem nie każdy, nawet genialny pomysł godzien jest spłodzenia na jego podstawie całej „publikacji komiksowej”. Niewielu też autorów posiada wystarczająco dużo wolnego czasu, aby wykazać swoje zdolności w epickiej formie albumu. Widziałem w swoim życiu (a mam już sporo wiosen ;) niezliczoną ilość wspaniałych shortów. Doskonałych jedno lub kilkustronicowych nowelek obrazkowych, które zapewne by utraciły czytelny przekaz, finezję przemyślanego rysunku po „rozwodnieniu treści”. W minionych latach, dzięki bogactwu lapidarnych opowieści powstały takie magazyny komiksowe, jak Relax, czy Metal Hurlant... Zwięzłej formy wypowiedzi nie wstydzili się zarówno: Mleczko, Polch, ani Moebius... Przykłady atencji dla „krótkich form” ilustrowanych mógłbym wymieniać bardzo długo. Przez trzydzieści lat istnienia konkursu były one prawdziwym wyzwaniem dla rodzimych twórców. Jednak dla obecnych ogrów (przepraszam, orgów ;) łódzkiego festiwalu komiksu, krótkie historie przestały już być wygodne :(

logo antologii autorstwa Tomka Piorunowskiego

W związku z reaktywacją Czasu Komiksu nadarza się okazja, aby przywrócić status miniaturowym arcydziełom. Chęć współpracy, na zaproszenie Waldka Jeziorskiego, wyraziło już wielu uznanych autorów historii obrazkowych. Jednak od wydania ostatniej edycji antologii minęło sporo lat. Natomiast rodzimy komiks, mimo że zawsze był dość ubogi, nie zatrzymał się w czasie. Przez ostatnie dekady powstało wiele interesujących prac. Pomyślałem więc, że materiał prezentowany w jubileuszowym magazynie mógłby stanowić swoistą klamrę, między początkami nowego polskiego komiksu (z lat .90), a twórczością współczesnych, młodych autorów. Aby zrealizować owo założenie od razu przyszedł mi do głowy konkurs festiwalowy. Lecz niestety konkurs, w pierwotnej formie, nie istnieje już od kilku lat :( Nie sądzę też, aby obecni orgowie łódzkiej imprezy zechcieli go reaktywować :( Dlatego też zaproponowałem Waldkowi zorganizowanie podobnego konkursu (na krótki komiks). Lecz wydawcę, powracającego z innych światów, chyba nie stać na spektakularne nagrody. Jego cennej inicjatywy nie wspomaga finansowo Ministerstwo Kultury, ani Urząd Miasta Łodzi. Również majętni sponsorzy raczej nie „sypią groszem”. Jak to onegdaj często bywało w przypadku katalogu festiwalowego. Twórcy od „starego” wydawcy mogą jedynie uzyskać szansę publikacji swoich krótkich historii obrazkowych w niepowtarzalnej antologii. Natomiast ode mnie, możliwość stworzenia autorskiej strony, wizytówki w sieci. Gdzie prace autora pozna cały świat. Czy to mało? Oferta jest chyba lepsza od chowania rysunków w szufladzie. Albo czekania na konkurs, który się nie odbędzie :(

Ponieważ obecnie jestem bezrobotny, z przyczyn finansowych korzystam wyłącznie z budżetowego dostępu do Internetu. Jest on koszmarnie wolny. Ale darmowy :) Niestety, z tego powodu nie jestem w stanie sprawnie buszować po sieci poszukując nowych autorów lub poznając bieżące trendy komiksowe. Zwłaszcza, że rodzimi twórcy przeważnie stronią od cyfrowej emanacji własnych dokonań w sieci :( Ale przynajmniej mam własnego bloga. Czasami też pojawiam się na portalach społecznościowych: Fejsie, Instagramie oraz Xsie. Lecz z przykrością stwierdzam, że zasłużony wydawca Czasu Komiksu nawet tego nie ma :( Dlatego udostępniam strony mojego bloga informacjom o dalszym losie powrotu komiksowej antologii. Onegdaj moje apele do społeczności komiksowej przeważnie spotykały się z żywą reakcją jedynie troli. Mam nadzieję, że tym razem będzie inaczej.

Tekst został napisany człowiekiem. Grafikę wykonał inny człowiek :)